21. yüzyılın metali: Alüminyum

Alüminyum, diğer metallerin sağlayamadığı hafiflik, mukavemet, üstün korozyon direnci, yüksek derecede ısı ve elektrik iletkenliği, kolay şekillendirilme, işleme ve ısıl işlem yapılabilirliği özellikleriyle inşaat, otomotiv, ambalaj, savunma sanayi, boya ve taşımacılık sanayinde çok geniş kullanım alanına sahip. Bu özellikleri nedeniyle alüminyum, demir-çelikten sonra en çok üretilen ikinci metal konumundadır.

Aynı zamanda alüminyum, oksijen ve silisyumdan sonra doğada en sık rastlanan element. Alüminyum cevherleri yer kabuğunun yaklaşık % 7,5’unu oluşturuyor. Ancak alüminyum, altın ve platin gibi doğada metalik halde bulunmaz. Genellikle oksit ve silikat formundadır. Alüminyum metalürjisinin hammaddesi oksitli minerallerdir. Boksit ve alumina, alüminyum metaline ve sonunda alüminyum ürünlere giden yolda, değer zincirindeki ilk iki bağlantıyı temsil eder. Boksit, mineral olarak bilinen ancak minerallerden oluşan bir cevherdir. Alüminyumun ham maddesi olan boksit bir kaya oluşumudur. Boksit ilk olarak 1821 yılında Güney Fransa’daki Les Baux köyü yakınlarında keşfedildiği için bu köyün adını almıştır.

Boksit yatakları genellikle yüzeye 0-2 m yakınlıktadır ve dünya boksit yataklarının yaklaşık % 80’inde açık işletmecilik yapılır. Dünya boksit rezervleri ile alüminyum üreticisi ülkeler karşılaştırıldığında ilginç bir sonuçla karşılaşıyoruz. Alüminyum üretiminde önde gelen ülkelerin çoğu boksit rezervi bakımından son sıralarda yer alıyor. Örneğin boksit rezervi bulunmayan Kanada, tamamı ithal cevhere dayalı olarak, dünyanın birçok ülkesinde birincil alüminyum üreterek, dünya sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor.

MTA tarafından 1940’lı yıllarda başlayan boksit arama çalışmaları sonucunda, ülkemiz görünür + muhtemel + mümkün rezerv toplamı 422 milyon ton, işletilebilir rezervin ise 63 milyon ton olduğu tespit edilmiştir. En büyük boksit rezervi Konya Seydişehir ve Antalya Akseki yöresinde bulunur.

Seherli Grup bünyesinde olan Bauxite Madencilik A.Ş., Muğla ilinde maden ocağı sahibi olup yurt dışına Boksit cevheri ihracatı yaparak ülke ekonomisi için katma değer yaratmaktadır. Panda Alüminyum A.Ş olarak da Ankara Kahramankazan`daki tesislerimizde yassı alüminyum üretimi yapmakta ve yine üretiminin %80`lik bölümünü yurt dışına ihraç etmektedir.

21. yüzyılın metali: Alüminyum